Realitní poradna

Z dokladů na katastru jsme získali informace co je společnými částmi domu, tedy hlavní vodorovné a svislé konstrukce domu. Je možné mezi společné části domu počítat také povrch garáží ve společné podzemní garáži? Tzn. je povrch garáží v garážových stáních společnou částí domu a majetkem je SVJ nebo je majetkem toho kterého vlastníka garážového stání ve spol. garáži. Je povrch garáží v pojezdové části společnou částí domu tedy majetkem všech vlastníků? Děkuji

Dobrý den,
podlahová plocha garáží, které nejsou vymezené – resp. vyzděné, je společným prostorem SVJ a každý z majitelů bytů má, dle výměry bytu, určitý počet podílů na společných prostorách.

S bytem lze koupit i garážové stání, kdy se fakticky hradí přidělení jednoho takového garážového stání určitému majiteli. S výměrou a následným vlastnictvím takové výměry to nemá nic společného. Je to naprosto běžná praktika, ovšem  je nutné, při prodeji bytu včetně takového garážového stání mít souhlas s prodejem garážového stání, všech spoluvlastníků podílů společných prostor, neboť se na prodej tohoto podílu vztahuje předkupní právo ve prospěch všech ostatních spolumajitelů. Legislativně by tato otázka měla být upravena změnou v zákoně o vlastnictví bytů, ale prozatím ke schválení této změny nedošlo. Totéž se týká i sklepních prostor, kdy jsou sklepy pouze vymezeny a ohraničeny latěmi.