Realitní poradna

Dobrý den. Měla bych dotaz jak postupovat. Město nám prodalo byty v domě, kde jsou stále městské půdní byty. Tyto nemohla prodat neboť dostala na výstavbu dotaci od státu. V těchto bytech není žádné izolace v postranních příčkách, není zateplená střecha. Lidem v zimě zamrzá voda, město to přes stížnosti neřeší. Nyní po 20 letech chce byty prodat do os. vlastnictví. Takže toto bychom museli řešit my. Je nějaké řešení aby tak drahé zateplení stěn a střechy nemuselo řešit SVJ? Je nutné to řešit když budoucí vlastníci si i přes tyto nedostatky byt zakoupí, jsou seznámeny se stavem bytu? Děkuji za odpověď Jana

Dobrý den,
v případě, že si byty odkoupíte do osobního vlastnictví, tak za podmínek stanovených ve smlouvách o převodu a samozřejmě s vědomím stávajících nedostatků. Jsou dvě možnosti. Můžete odmítnout převody bytů do Vašeho vlastnictví s odkladem, kdy budou nedostatky odstraněny. Nebo dosáhnout slevy z poplatku za převod ve výši, která se rovná vyčíslení úprav a oprav Vámi popisovaných nedostatků.

Kladnou reakci ze strany zastupitelů města Vám ovšem nemůže nikdo zaručit. V neposlední řadě bych doporučila návštěvu advokátní kanceláře s veškerými podklady, které máte k dispozici, pojednávající o předmětných problémech. A v případě nutnosti se svých práv domáhat soudní cestou.