Realitní poradna

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v tomto případě: Mám nájemní smlouvu v obecním bytě který jde do privatizace. Žiji s druhem. Nyní tedy budeme zakládat družstvo, členem družstva mohu být zatím jen já, jelikož smlouva je jen na mne. Je možné poté co se majitelem domu stane družstvo aby se stal členem družstva i on a byt jsme měli napůl? Po té bychom ho rádi převedli do OV opět dohromady, včetně hypotéky. Budeme platit nějakou daň? Jak postupovat?Děkuji.

Dobrý den,
obecní byty jsou privatizovány, ve Vaše případě do vlastnictví družstevního, pouze nájemníkům s platnou nájemní smlouvou, proto se stanete pouze Vy členem zakládaného družstva.

Nepředpokládám, že by družstvo vzniklé za účelem správy již stávajících bytů přijímalo další členy, nicméně o tom budou hovořit stanovy, které budete schvalovat při vzniku družstva. Po dohodě družstevníků – v souladu se stanovami družstva – může dojít k převodu bytů do osobního vlastnictví jednotlivých členů družstva, tzn. zase pouze Vám. Vy ovšem máte poté možnost ½ bytu svému příteli darovat, či úplatně převést.