Realitní poradna

Dobrý večer, mám na Vás takový dotaz. Musíme na schůzi společenství vlastníků akceptovat i tzv.nevlastníky bytu tj. přítel od vlastníka, nebo ho můžeme požádat, aby se vzdálil, když je na schůzi přítomen vlastník bytové jednotky a jeho přítel je tam jen tak bez plné moci k zastupování? Dále by mě zajímalo, zda se celé schůze může účastnit vlastník, který letos v únoru prodal byt (tudíž již není vlastníkem) a nyní má proběhnout schůze, kde se bude schvalovat výsledek hospodaření za loňský rok + plán oprav a jiné věci na letošní rok. Děkuji

Dobrý večer.

účast na shromáždění společenství vlastníků je již dána svým názvem. Jedná se o účast vlastníků bytových jednotek. Toto shromáždění může být veřejné, nebo neveřejné. Pokud se bude odehrávat na veřejném místě, např. na chodbě domu, není možné zabránit nežádoucím osobám v nepřímé účasti. Pokud ovšem bude v pozvánce  shromáždění koncipováno jako neveřejné, s vyloučením hostů a pokud bude v uzavřeném, předem pro toto shromáždění, vyhrazeném prostoru, je možné tuto osobu z účasti vykázat. Ovšem v případě, že se osoba  prokáže plnou mocí k zastupování vlastníka, je nutné s touto osobou nakládat ve stejné intentci, jako s vlastníkem.

V odpovědi na Vaši další otázku odkazuji na již uvedené výše – shromáždění se účastní vlastníci bytových jednotek, či osoby těmito vlastníky zplnomocněné. Osoba, která své vlastnictví  právoplatně převedla na další osobu již není vlastníkem.