Realitní poradna

Dobrý den, prosím o radu a odpověď na moji otázku. Je možná nějaká účinná metoda jak se vypořádat s jedním vlastníkem bytu v našem SVJ, který absolutně ignoruje jak schůze, tak i výstupy z těchto schůzí, napadá slovně členy výboru sprostými urážkami a dokonce napadl jednoho z členů výboru fyzicky. Toto napadení bylo hlášeno na PČR, ale nás by zajímalo, zda-li existuje nějaká možnost se takového majitele zbavit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel nemám k dispozici detailnější informace o problematickém členu SVJ. Skutečnost, že se nedostaví na schůzi ještě nemůže být podkladem pro perzekuci, i přes to, že pravděpodobně máte ve stanovách SVJ zakotvenu povinnost účasti každého člena na minimálně shromážděních členů SVJ. Závažnější ovšem je, pokud dotyčný neplní své povinnosti, spojené s vlastnictvím bytu, určené případně shromážděním vlastníků, což vzhledem k nedostatku informací nemohu přesně zhodnotit. Každý přečin je ovšem řešitelný soudní cestou. Ať již se jedná o neplacení určených částek do fondu oprav, nehrazení vyúčtování za služby, či zabrání části společných prostor bez souhlasu většiny vlastníků a dále přestupky proti občanskému soužití.
V zásadě  nelze z SVJ žádného z členů vyloučit, neboť členství přísluší každému majiteli bytové jednotky. Doporučila bych z každého výstřelku dotyčného člena SVJ pořídit zápis a dostupnými právními prostředky se bránit. Může se časem stát, že tento majitel svoji bytovou jednotku raději prodá a vy se takto „zbavíte“ problematického člena SVJ.

 

V případě dalších doplňujících otázek mne kdykoliv kontaktujte.